7 گام اساسی برای موفقیت در بازاریابی رسانه های اجتماعی:

با توجه به پیچیدگی دنیای رسانه های اجتماعی شما می توانید با این هفت گام احتمال موفقیت و اثربخش کردن بازاریابی رسانه های اجتماعی خود را بالا ببرید. این هفت گام اساسی برای موفقیت در بازاریابی رسانه های اجتماعی   را با هم بررسی می کنیم:

1- برنامه:

شما می توانید با اجرای یک برنامه چند هدف مناسب و محدود در بازاریابی را مشخص نمایید ، این برنامه باید زیر مجموعه ای از طرح بازاریابی (Market Plane) شما باشند.

فعالیت در رسانه های اجتماعی می تواند برای شما کارآمد باشد ، اما این موضوع را در نظر داشته باشید که بدون هدف مشخص ، شما می توانید فعالیت های زیادی را انجام دهید اما نتایج برای شما مبهم و نامفهوم خواهد بود.

 رسانه های اجتماعی می توانند در ترویج، تبلیغات و  ایجاد تفکر رهبری ، گسترش شناخت نام تجاری و فروش بیشتر در تجارت الکترونیک به شما کمک کند. بخاطر داشته باشید که لازم نیست به تمام اهداف رسید، مهم تمرکز بر اهدافی است که برای کسب و کارمان بسیار مهم است.

2- شناسایی:

برای موفقیت در کسب و کار ، از برنامه های اجتماعی که در بین کاربران ، بسیار محبوب یا به عبارت دیگر دارای کاربران بیشتری می باشند ، استفاده کنید.

محبوب ترین برنامه های اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک ، عبارتند از: LinkedIn، Twitter، Facebook، Pinterest، Instagram، Google Plus، YouTube و SlideShare و … هستند و  سایت هاایی هم وجود دارد که برای کسب کار های B2B می تواند مناسب باشد.

3- راه اندازی:

پروفایل اجتماعی خود را از طریق توصیف های جذاب در مورد کسب و کار و ایجاد لوگو و تصاویر مربوط به کارتان تکمیل و حضور خود را در این برنامه ها پایه گذاری کنید.

با ایجاد یک تصویر جذاب برای پروفایل خود توجه دیگران را جلب کنید. از ابزارهایی مانند،  Canva یا PicMonkey برای ایجاد تصاویر پروفایل خود میتوانید استفاده کنید ، اما اگر  بخواهید برای پروفایل خود از تصاویر سفارشی استفاده کنید قطعا مجبور خواهید بود مبالغی بابت آن پرداخت نمایید یا کمی همت کنید و حداقل با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ کار ویرایش و بازسازی عکس ها را یاد بگیرید.

4- خبرنامه یا خوراک وب :

خبرنامه یا خوراک وب  با هدف اطلاع رسانی سریع و آسان از بروزرسانی ها در سال 1999 شروع به کار کرد.

خبرنامه ها در برنامه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر یا دیگر برنامه ها برای اعلام بروزرسانی وجود دارد. اگر شما قصد انجام فعالیت های بازاریابی از طریق  رسانه های  اجتماعی را دارید باید به طور منظم اطلاعات به روز شده را از طریق خبرنامه های مربوطه برای مشتریان در مورد کسب و کار خود به اشتراک بگذارید ، زیرا مهم ترین اقدام برای موفقیت در کسب و کار فراهم کردن اطلاعات به روزشده برای مشتری می باشد یا شاید علاقمند به انتشار ویدیوهای ایی از کسب و کار خود باشید، به نظر تولید و انتشار ویدیو و سخن از زاویه دوربین میل به دوستی و ایجاد احساس نزدیکی و دوستانه تری بتواند ایجاد کند.

5- تعامل:

اجتماعی بودن و برآورده کردن نیازهای مشتریان گام نخست برای موفقیت در رسانه ها اجتماعی می باشد، زیرا بدون تعامل با مخاطبین خود، شما هیچ وقت موفق نخواهید بود ، در رسانه های اجتماعی مانند زندگی واقعی عمل کنید ، نشان دهید که به دیگران علاقمند هستید و گاهی اوقات در مورد مطالب دیگران نظر بدهید و هنگامی که ، از محتوای مطالب دیگران خوشتان آمد ، آنها را به اشتراک بگذارید و در شبکه های اجتماعی ، دیگران را دنبال کنید و  همچنین در مکالمه های زنده  توییتر یا فیس بوک شرکت کنید.

بدانید که در صورت انجام ندادن این فعالیت ها ، تعداد مخاطبان شما رو به کاهش خواهد بود.

6- از تکنولوژی استفاده کنید :

از تکنولوژی و ابزارهای کوناگون برای پیشرفت فعالیت ها در کسب و کار خود استفاده کنید اما نیروی کار انسانی را فراموش نکنید. برای این کار شما می توانید از ابزارهای گوناگونی مانند: Zoho Social، Buffer، Hootsuite و SocialOomph  برای مدیریت فعالیتهای اجتماعی خود و برنامه های زمانیتان استفاده کنید. البته تنها مشکل آنها تاریخ میلادی آنهاست که نمونه مناسب ایرانی و با تاریخ شمسی را براحتی با یک سرچ کوچک می توانید پیدا کنید. 

7- اندازه گیری:

برای اندازه گیری پیشرفت خود در رسیدن به اهداف بازاریابی، از برنامه های تحلیلی موجود در رسانه های اجتماعی استفاده کنید. این برنامه ها در بسیاری از شبکه های  اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و Pinterest ساخته شده اند ، از طرف دیگر شما می توانید از طریق برنامه های شخص سوم موجود در این رسانه ها ، که وظیفه آنها اندازه گیری های کلیدی و تهیه گزارش های زمانی می باشد ، متوجه پیشرفت خود در رسیدن به اهداف باشید (برنامه های شخص سوم  (third party)، برنامه هایی هستند که برای کار درون سیستم عامل ها نوشته شده ، اما به وسیله افراد یا شرکت ها به غیر از تولید کننده سیستم عامل نوشته می‌شوند).

Zoho Social ، Buffer و Hootsuite  ، از جمله برنامه های شخص سومی هستند که وظیفه آنها تجزیه و تحلیل و ارائه گزارش های کلیدی در رسیدن به اهداف شما می باشد.

برای موفقیت در رسانه های اجتماعی فعالیت های خود را حداقل  در چار چوب این هفت گام دنبال کنید خود به خود  متوجه می شوید که چه کارهایی باید بکنید و چگونه آنها را جلو ببرید. شما قادر خواهید بود از زمان ، کارکنان و منابع مالی خود به صورت عاقلانه استفاده کنید.

در پایان یادآور می شوم که ارزش و قدرت شبکه های اجتماعی را نادیده نگیرید. دوره بی توجهی به شبکه های اجتماعی و تعاملات آنلاین به سر آمده و امروزه شما مجبور به استفاده از شبکه های اجتماعی برای توسعه کسب و کار خود هستید.

۱۳۹۶/۸/۲۴ ،۱۹:۳۲:۳۳ +۰۰:۰۰آبان ۲۴ام, ۱۳۹۶|بازاریابی نوین, فروش نوین, مجله مدیران|