تفاوت استراتژی بازاریابی و برنامه بازاریابی

اشتباه به کار بردن برنامه استراتژیک بازاریابی با مارکت پلان یا طرح بازاریابی چیز غیر معمولی نیست و چه‌بسا خیلی وقت‌ها تفاوت بین این دو خوب درک نشده است. من در این مطلب تفاوت آن‌ها را با گفتاری ساده به شما خواهم گفت.

استراتژی بازاریابی:

استراتژی‌های بازاریابی اهداف شما را که به‌وسیله تلاش‌های بازاریابی ای که می‌خواهید به دست بیاورید را توضیح می‌دهد. استراتژی‌های بازاریابی به وسیله اهداف شما در کسب‌وکار شکل می‌گیرد و قاعدتاً اهداف کسب‌وکار شما با استراتژی‌های بازاریابی باید به موازات همدیگر حرکت کنند.

برنامه بازاریابی یا مارکت پلان:

برنامه بازاریابی نشان می‌دهد که چگونه ما به اهداف تعریف شده بازاریابی‌مان می‌رسیم. در حقیقت این استراتژی‌های بازاریابی هستند که همانند یک نقشه راه، ما از یک نقطه ‌به‌ نقطه‌ای دیگر رهنمون می‌شوند.

مشکل اغلب کسب‌وکارها این است بدون اینکه بدونن «چه چیزی» را به دنبال «چگونه» انجام دادن آن هستند. به عبارت ساده‌تر اول باید ما بدانیم چه مسیری را می‌خواهیم دنبال کنیم بعد به فکر چگونه طی کردن مسیر باشیم. بدون توجه به این مسئله مهم، دغدغه‌های بازاریابی چیزی جز به هدر دادن زمان و سرمایه نیست. به نظر می‌رسد مشکل اصلی بسیاری از کسب و کارهایی که از اقدامات بازاریابی به‌رغم صرف وقت و هزینه زیاد بهره نمی برند این مورد می‌باشد. با این گفتار مشخص می‌شود در بحث بازاریابی ابتدا باید «چه چیزی» را تعریف کرد و بعد به سراغ «چگونه» انجام آن رفت. پس می‌توان گفت استراتژی، مدل فکر کردن است و برنامه بازاریابی مدل انجام دادن آن.

در اینجا من با یک مثال ساده ارتباط استراتژی با برنامه بازاریابی را برای شما تشریح خواهم کرد:

هدف: گسترش بازار

استراتژی: معرفی و یا استفاده از بخش‌های جدید بازارهای فعلی

برنامه بازاریابی: توسعه کمپین‌های بازاریابی که بخش‌های جدید تعریف‌شده را هدف قرار می‌دهد.

با توجه به موضوع، فرمول موفقیت فرایند بازاریابی برای استفاده هر کسب‌وکاری به شیوه زیر خواهد بود:

استراتژی‌های بازاریابی>برنامه بازاریابی>برنامه اجرایی یا اجرا= موفقیت

در گفتارهای آتی چگونگی تهیه استراتژی‌های بازاریابی و طرح بازاریابی را با شما مطرح خواهم کرد.

۱۳۹۶/۷/۱۸ ،۲۱:۱۰:۴۸ +۰۰:۰۰مهر ۱۷ام, ۱۳۹۶|بازاریابی نوین, مجله مدیران, مدیرت استراتژیک|