آنالیز بازار

هدف اصلی آنالیز بازار، تعیین میزان جذابیت بازار و تعین موقعیت‌های قابل‌استفاده، با استفاده از نقاط قوت، و گریز از موقعیت‌های خطرناک متجانس با نقاط ضعف می‌باشد.

دیوید آ. آکر، مهم‌ترین پارامترهای ابعاد بازار را به‌صورت زیر توصیف می‌کند:

اندازه بازار در زمان حال و آینده

نرخ رشد بازار

سوددهی بازار

ساختار هزینه‌ای صنعت

کانال‌های توزیع

روند بازار

فاکتورهای کلیدی موفقیت

با توجه به هدف اصلی مدیران حامی، یعنی ساده‌گی و شیوایی مطلب، توضیح پارامتر‌های گفته شده به صورت زیر است.

  • اندازه بازار در زمان حال و آینده:

اندازه بازار را می‌توان به‌وسیله میزان فروشی که در حال حاضر در آن بازار اتفاق می‌افتد و یا پتانسیل فروش در آن بازار تخمین زد. در اینجا به بعضی از منابعی که می‌تواند منجر به تخمین بازار شود اشاره‌ شده است:

  • مصاحبه با مشتریان
  • اطلاعات دستگاه‌ها یا نهادهای دولتی
  • اطلاعات مالی گردانندگان اصلی بازار
  • پرسش‌نامه مشتریان

نرخ رشد بازار:

پیدا کردن نرخ رشد بازار، عموماً کار ساده‌ای نیست و کنکاش در آن مستلزم صرف زمان مناسب است؛ اما در نظر داشته باشید که هرچقدر با بازاری که می‌خواهید در آن فعالیت کنید، آشناتر باشید، فهم جریانات آن برای شما آسان‌تر است. وب‌سایت‌های دولتی، مثل مرکزآمار ایران یکی از مراکز عرضه‌کننده آمار صنایع مختلف می‌باشد، لیکن از روی افزایش فروش و یا درصد تمایل مشتریان، و شاخص‌هاایی، از قبیل در مسیر تکنولوژی بودن، می‌تواند تقریب خوبی از نرخ رشد بازار ارائه کند. یک راه‌حل عملیاتی در تخمین نرخ رشد بازار این است  که تمام اطلاعات بازار را آرشیو کنید و تغییرات را به‌صورت آنلاین ملاحظه نمایید.

سوددهی بازار:

سوددهی بازار، فاکتور بسیار  مهمی است که در هنگام ورود به بازار، باید موردتوجه قرار بگیرد. اغلب کارآفرینان و شرکت‌های کوچک، به دلیل عدم اطلاع از وضعیت بازار و میزان سود ده بودن آن، با تهدیدی جدی مواجه می‌شوند. برای سنجش سود ده بودن بازار، می‌توان به تحلیل نیروهای رقابتی در بازار پرداخت، ازنظر مایکل پورتر، خطر ورود محصولات جایگزین، قدرت چانه‌زنی مشتریان، قدرت چانه‌زنی عرضه‌کنندگان، میزان رقابت بین رقابت کنندگان فعلی و موانع ورود به بازار، تعین می‌کنند که ما در مقابل این نیروها در چه وضعیتی قرار داریم و اصلاً ورود به همچنین بازاری سود ده است؟

ساختار هزینه‌ای صنعت

شناخت از ساختار هزینه صنعت به ما کمک می‌کند بتوانیم با شناخت دقیق از هزینه موجود در صنعت،  برنامه‌ریزی استراتژیک درستی داشته باشیم و براثر عدم شناخت از این ساختار، غافلگیر نشویم، به بیان ساده‌تر شناخت عوامل هزینه‌ای در بازار باعث می‌شود، بتوانیم عوامل موفقیت، و مزیت رقابتی در مقابل رقبا داشته شناسایی کنیم.

کانال‌های توزیع

برای شناخت دقیق بازار، لازم است که کانال‌های توزیع را موردتوجه قرار دهیم. استفاده از روش‌های توزیع رقبا می‌تواند مؤثر و مفید باشد، زیرا این روش‌ها امتحان خود را پس داده‌اند و دیگر نیازی به باز آزمایی آن‌ها نیست، اگرچه این سخن به معنی امتحان نکردن روش‌های دیگر نیست و امتحان روش‌های دیگر و سنجش هزینه‌های آن باید بااحتیاط و دقت نظر انجام شود.

روند بازار

آشنایی با روند بازار، باعث می‌شود که مسیر استراتژیک درستی انتخاب نماییم، این مسئله کمک می‌کند که مسیر درست حرکت بازار را تشخیص دهیم. به‌عنوان‌مثال در نظر بگیرید که شما تولیدکننده تلفن همراه هستید، تحقیق در روند بازار، به شما نشان می‌دهد که این صنعت به سمت همه‌گیر شدن تلفن در تمام عرصه‌های زندگی پیش می‌رود و طریقه ارتباط برقرار کردن با آن هر‌چقدر آسان‌تر، و به زبان آدمی نزدیک‌تر باشد، بهتر است. در این صورت و با وجود این اطلاعات، حداقل مسیر درست در ترسیم آتیه‌ی سازمان خود را خواهید دانست، و به دنبال تولید محصولی که در مرز تکنولوژی نباشد نمی‌روید.

فاکتورهای کلیدی موفقیت

فاکتورهای کلیدی موفقیت خود را در صنعت پیدا کنید و بفهمید چه چیزهایی برای موفقیت شما حیاتی است.  تمرکز بر این فاکتورها به شما کمک می‌کند که آسان‌تر بفروشید و زودتر به نتیجه برسید. بعضی از فاکتورهای کلیدی موفقیت به‌صورت زیر است.

دسترسی به منابع منحصربه‌فرد

دسترسی به کانال‌های توزیع و …

در انتها باید بگویم بهتر است سندی تهیه کنید که در آن به جمع‌آوری اطلاعات در خصوص فاکتورهای مهم آنالیز بازار بپردازید. این سند تحت عنوان آنالیز بازار، می‌تواند به شما کمک شایان توجه‌ای در تعین استراتژی‌های بازاریابی انجام دهد.

به‌طور حتم شما هم برای کسب اطلاعات از بازار از منابع خاصی استفاده می‌کنید. شما می‌توانید در بخش نظرات سؤال‌ها و روش‌های خود را برای تحلیل عنوان کنید و یا در تالارهای گفتمان مدیران حامی با ایجاد موضوعی جدید به بحث و تبادل‌نظر در خصوص روش‌های کسب اطلاعات بازار، با دیگران بپردازید.

۱۳۹۶/۷/۱۴ ،۱۵:۰۶:۰۴ +۰۰:۰۰مهر ۹ام, ۱۳۹۶|بازاریابی نوین, مجله مدیران|